فروشگاه اینترنتی ADP SHOP
خانه محصولات بیماری های شایع تماس با ما  

لکوره

در اصطلاح لغت به معناي ترشح سفيد مي باشد. ليکن رنگ ترشحات به علت لکوره بستگي دارد.
عفونت هاي واژينال ، شايعترين علت لکوره هستند . پيش از قاعدگي ممکن است ترشح واژينال مختصري وجود داشته باشد که غيرطبيعي نيست. در واژن يک دختر نوجوان ممکن است مقدار کمي ترشح موکوئيد سفيد ديده شود که علت آن پوسته ريزي طبيعي سلولهاي اپيتليال واژن است.
شايع ترين مشکلات مربوط به اندام هاي تناسلي در دختران، خارش، التهاب نواحي خارجي و به ميزان کمتر ترشحات غيرطبيعي است که احتمالاً با درد و سوزش ادرار همراه مي باشد. اين علائم ممکن است در اثر عفونت هاي خفيف يا تحريک هاي پوستي ايجاد شده باشد.
بطور کلي رعايت بهداشت فردي و پيروي از اصول اوليه سلامت منجر به کاهش بيماريهايي مي گردد که بسيار ساده آغاز و بسيار سخت و پرهزينه درمان مي شوند. اقدامات زير مي تواند دختران را در پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي تناسلي کمک نمايد:
1. يک روز در ميان با استفاده از ژل هاي شستشوي بانوان، ناحيه تناسلي خود را به دقت بشوييد (اين محصولات را از داروخانه ها تهيه و قبل از استعمال طرز استفاده را مطالعه کنيد).
2. براي جلوگيري از انتشار ميکروب از دستگاه گوارش (مقعد) به مهبل و مثانه، خود را از جلو به عقب بشوييد.
3. پس از شستشو در دستشوئي هاي عمومي همچون مدارس، باشگاهها، رستورانها و ... با دستمالهاي مرطوب شستشوي بانوان خود را پاک نمائيد.
لباس هاي زير را با دقت تمام بشوئيد و در زير نور مستقيم آفتاب و در هواي آزاد خشک نمائيد. در صورت عدم دسترسي به نور آفتاب، لباس زيرتان را اتو کنيد.
قاعدگي به طور معمول بين سنين 14-11 سالگي شروع مي شود. البته در دختراني که قد يا وزن آنها کمتر از حد متوسط است ممکن است قاعدگي تا مدتي هم آغاز نشود. عادت هاي ماهيانه تا چند سال اول پس از شروع، ممکن است نامنظم باشند و گاهي تا اواخر دوران نوجواني به صورت دوره هاي منظم ماهيانه در نمي آيند. پس از نظم پيدا کردن عادت هاي ماهيانه، مدت اين دوره ها در زنان مختلف بين حداقل 21 تا 35 روز متغير است. با توجه به پايين آمدن سيستم ايمني بدن در دوران قاعدگي، رعايت بهداشت فردي در اين دوران نقش کليدي در پيشگيري از عفونت هاي مختلف دارد و از آنجائيکه بروز حساسيت ناشي از شستشوي با آب در زمان قاعدگي بانوان وجود دارد، استفاده از پاک کننده هاي بهداشتي که نياز به شستشو با آب ندارند براي بانوان توصيه مي گردد.

فيزيوپاتولوژي لکوره

در خانم بالغي که ترشحات واژينال موجب کثيف شدن لباس زير ميگردد، بدبو باشد و يا خارش داشته باشد ، آنرا غير طبيعي در نظر مي گيرند.
استروژن اندروژن و اگزوژن همراه با فعاليت هاي جنسي نقش مهمي در فيزيوپاتولوژي لکوره دارند . اپي تليوم واژن تحت تاثير استروژن ضخيم شده و مقدار گليکوژن افزايش مي يابد. تجمع گليکوژن سبب توليد "اسيد لاکتيک " مي شود . اين محيط اسيدي (pH:3.5-4) شرايط مناسبي براي رشد فلور طبيعي واژن که اغلب از "لاکتوباسيل" و "کورينه باکتريوم اسيدوژنيک" تشکيل يافته است ايجاد مي نمايد.
کانديدا نيز ممکن است به صورت طبيعي وجود داشته باشد ، اما مقدار آن کم است . تريکوموناس به طور طبيعي در واژن ديده نمي شود.
کمبود نسبي استروژن در دختران نابالغ ، کاهش استروژن در يائسگي و پيري ، برداشتن تخمدان ها که باعث کاهش گليکوژن واژن و کاهش اسيديته مي گردد؛ فلور باکتريايي طبيعي واژن را از وضعيت لاکتوباسيلي به فلور مخلوط که غالباً از کوکسي هاي پاتوژن تشکيل يافته تغيير مي دهد .
عوامل ديگري نيز هستند که باعث قليايي شدن محيط واژن مي شوند مانند ترشحات قاعدگي و مايع مني .

عفونت هاي واژن

1. کانديدياز

قارچ کانديدا آلبيکانس شايعترين عامل کانديديازيس مي باشد ، ديابت ، حاملگي ، گليکوزوري ديابتي ، ضعف شديد ، کورتيکواستروئيد ، آنتي بيوتيک ها و خوردن OCP (قرص هاي ضد بارداري ) از عوامل مستعد کننده کانديدياز مي باشند کانديديازيس ولوواژينال (VVC) در اکثر موارد انفرادي است و با تحريک خارش ، احساس سوزش ، سوزش ادراري و نزديکي دردناک تظاهر مي يابد . 5 درصد بيماران دچار VVC راجعه مي شوند.

2. عفونت هاي باکتريايي

پيش از بلوغ و بعد از يائسگي بويژه اگر تروما (زخم) يا جسم خارجي وجود داشته باشد فلور باکتريايي مخلوط ايجاد مي شود.
واژينوز باکتريايي BV شايعترين علت ترشح غيرطبيعي واژن در زنان سنين باروري است . مشخصه آن تغيير در فلور طبيعي واژن ، کاهش لاکتوباسيل توليد کننده H2O2 و افزايش ساير گونه هاست.
اگرچه عفونت در جمعيت هاي فعال جنسي بيشتر است اما BV يک STD به شمار نمي رود .
گاردنلاواژيناليس شايعترين علت BV در خانم هاي بالغ داراي فعاليت جنسي مي باشد .

3. تريکومونياز

تريکومونيازيس انتقال جنسي دارد و STD مي باشد و توسط يک تک ياخته فلاژل دار ايجاد مي شود.
تريکوموناس مي تواند بدون علامت باشد يا موجب التهاب شديد شود.

4. واژينيت آتروفيک

در دختران نابالغ ، خانم هاي شيرده و يائسه ، استروژن اندروژن کاهش يافته و pH واژن بالا مي رود در نتيجه فلور واژن تغيير مي کند. در اين وضعيت مخاط واژن نازک شده و اپي تليوم نسبت به عفونت و تروما حساس مي گردد.

درمان هاي موضعي غير اختصاصي

يکي از موثرترين راه براي پيشگيري در مبتلا شدن به اين بيماريها رعايت بهداشت فردي مي باشد. همچنين در طي درمان بايد اندام تناسلي خارجي ، ناحيه ژنيتال ، خشک و تميز نگه داشته شود و از پوشيدن لباسهاي تنگ و يا داراي الياف مصنوعي اجتناب گردد.
شستشوي روزانه با محصولات شستشوي بانوان (پيور اينتيم ) توصيه مي گردد.

copyright
adppure.com Faraz Graphic ADP SHOP - فروشگاه اینترنتی آریا دارا پارس